Podstawowe informacje

Dziękujemy za zakup kamery leśnej HC300M wyposażonej w moduł GSM 2G, który pozwala na komunikację fotopułapki z wybranymi numerami telefonu lub komunikację email na ustawioną skrzynkę mailową.

Pamiętaj aby w fotopułapce używac wyłącznie alkaicznych baterii AA lub markowych akumulatorów AA.

Przed instalacją w terenie upewnij się, że uszczelka od górnego gniazda zasilania wraz z zaślepką jest poprawnie zainstalowana.

Upewnij się, że antena została poprawnie zainstalowana i uszczelka anteny jest poprawnie dociśnięta do gniazda antenowego aby uniknąć zalania urządzenia.

Sprawdż czy dolna klapa jest poprawnie zamknięta i uszczelnia dół kamery.

Do pobrania

Karta SIM

Do poprawnego działania kamery lesnej HC300M konieczne jest dokupienie karty SIM, która działa w sieci 2G, jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoja karta obsługuje sieć 2G - skontaktuj się z operatorem. Na rynku pojawiają się karty SIM (głównie karty PREPAID tzw. karty internetowe), które nie obsługują sieci 2G - koniecznie upewnij się przed zakupem czy karta SIM będzie właściwa.
Uwaga!
 • Karta SIM nie może mieć ustawionego kodu PIN - aby sprawdzić czy jest ustawiony kod PIN, zainstaluj kartę w telefonie i sprawdź czy pojawi się pytanie o PIN. W przypadku kiedy weryfikacja kodem PIN jest włączona należy wyłączyć ta opcję w ustawieniach karty SIM w telefonie.
 • Karta SIM musi być zarejestrowana i aktywna - sprawdź ważność i aktywację karty SIM próbując wykonać z niej połączenie po instalacji w telefonie.
 • Karta SIM musi mieć środki na komunikację SMS / MMS zadanymi numerami telefonu.


Karta PAMIĘCI

Do poprawnego działania kamery lesnej HC300M konieczne jest dokupienie karty pamięci, na którą należy wgrać plik z ustawieniami (informacja w kolejnych punktach na stronie). Na karcie pamięci będa zapisywane zdjęcia oraz/lub filmy po detekcji ruchu przez fotopułapkę.
Uwaga!
 • Używaj wyłącznie markowcyh kart pamieci z pewnego źródła
 • Stosuj szybkie karty pamięci min. class 6 i wyższe
 • Najlepszymi kartami pamieci do tego typu urządzeń są karty o pojemności 16GB
 • Karta pamięci jest produktem elektronicznym, który również może uledz uszkodzeniu- w przypadku gdy kamera zacina się podczas pracy / włączania lub przy zapełnieniu pamięci - sprawdź jej sprawność lub przetestuj inną


Program do konfiguracji MMSCONFIG

Fotopułapki z serii HC**** wymagają stworzenia pliku konfiguracyjnego Paramater.dat, który musi zostać umieszczony na karcie pamięci w głównym folderze aby kamera działała poprawnie.

Program, który umożliwia stworzenie pliku Parameter.dat jest dostępny w języku polskim. Obok widać ekran startowy programu. Składa się on z trzech głównych zakładek :

 • MENU
 • MMS
 • SMTP
Odpowiednio w pierwszej zakładce ustawiamy główne parametry zdjęć/ filmów i rodzaj akcji po wzbudzeniu kamery ruchem.

Druga zakładka pozwala na ustawienie parametrów sieci GSM dla karty SIM, którą instalujemy w kamerze.

Trzecia zakładka pozwala na ustawienie kamery w tryb wysyłania maila - jest to konfguracja zaawansowana, która wymaga udostępnienia skrzynki mailowej, pośredniczącej w tym procesie.

Pełny opis przygotowania ustawień dostępny w instrukcji obsługi.

Uwaga!
Kamery HC300M moga pracową w trybie MMS lub w trybie SMTP(EMAIL) - nie ma możliwości aby kamera jednocześnie wysyłała wiadomość MMS i wiadomości EMAIL.


Gotowe pliki Parameter.dat

Dla Państwa wygody przygotowaliśmy gotowe pliki Parameter.dat z gotowymi ustawieniami MMS dla najpopularniejszych sieci GSM w Polsce. Po pobraniu jednego z poniższych plików wystarczy wczytać go w programie MMSCONFIG aby dodać swój nr telefonu do odbierania wiadomości SMS, zapisać na dysku. W kolejnym kroku kopiujemy go na kartę pamięci, która będzie używana w fotopułapce i możemy korzystać z urzadzenia.

Uwaga!
Należy dokładnie sprawdzić czy plik Parameter.dat jest umieszczony na głównym folderze karty (nie w folderze DCIM! lub w żadnym z folderów karty pamięci!).

Sprawdź czy plik, który kopiujesz ma dokładnie nazwę : Parameter.dat
Jeżeli kilka razy został pobrany plik Parameter.dat to jego nazwa może wyglądać jak Parameter(2).dat itp. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana nazwy na właściwą.

Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że urządzenie nie działa i potwierdzaliśmy błędną nazwę pliku w takiej postaci: Paramter.dat.dat - w takim przypadku również konieczna jest zmiana pliku na właściwą!


Aktualizacja Firmware (oprogramowania fotopułapki)

Jak sprawdzić wersję oprogramowania w HC300M?

Aby zaktualizować kamerę w pierwszej kolejności sprawdź jaki nr FIRMWARE (oprogramowania) zainstalowany jest w Twojej kamerze:

 1. Włącz fotopułapkę w tryb CONFIG
 2. Pilotem przejdź do ustawień (ikona śrubokręta i klucza)
 3. Zejdź do najniższej pozycji menu (wystarczy po wybraniu ikony klucza i śrubokręta kliknąć strzałkę w dół aby przejść do menu i jeden raz strzałkę do góry aby wybrać ostatnią opcje z pozycji menu, którą jest wersja FIRMWARE)
 4. Przejdź do okna wersji, nr FIRMWARE powinien być widoczny jak poniżej (nr IMEI jest indywidualny przypisany do każdego urządzenia)

Poniżej widok przykładowego ekranu pokazującego wersję kamery: 20200302-5647

Jak zaktualizować fotopułapkę TOPHUNT HC300M


 1. Pobierz plik instalacyjny (FWF900.bin) na swój komputer zgodnie ze sprawdzoną wersją oprogramowania.
 2. Skopiuj plik FWF900.bin na sformatowaną wcześniej markową kartę pamięci max 16GB.
 3. Zainstaluj w kamerze kartę pamięci z plikiem firmware podczas gdy jest wyłączona.
 4. Włącz kamerę pod stabilnym zasilaniem (z kartą w środku) w tryb CONFIG.
 5. Na kamerze zacznie migać na czerwono dioda LED po chwili zgaśnie i włączy się ekran startowy z logiem TOPHUNT, Kamera jest gotowa do pracy.

UWAGA- jeżeli po aktualizacji nie włączył się ekran startowy - prawdopodobnie wgrywany plik FIRMWARE nie pasuje do urządzenia, konieczne będzie wgranie innej wersji- skontaktuj się z serwisem.

Pliki Firmware do pobrania wg. wersji


UWAGA- jeżeli wersja oprogramowania z Twojej kamery nie jest dostępna powyżej skontaktuj się z nami mailowo podsyłając zjęcie wersji sprawdzonej na fotopułapce oraz zdjęcie tyłu kamery z widoczną wlepką z datą produkcji.